Flora Gminy Włodawa
Roślinność gminy Włodawa, której znaczną część zajmuje Sobiborski Park Krajobrazowy odzwierciedla ogromną mozaikę siedlisk charakterystycznych dla Polesia Lubelskiego. Spotykamy tu zarówno suche bory sosnowe, jak i bagienne olsy, torfowiska oraz podmokłe łąki i szuwary. Najbardziej charakterystyczne dla tego obszaru są torfowiska przejściowe i wysokie, które stanowią jeden z najcenniejszych elementów przyrodniczych parku. Na tych terenach rośnie wiele gatunków roślin ściśle chronionych i zagrożonych w skali kraju. Wśród nich szczególną uwagę zwraca rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) – roślina owadożerna, występująca wyłącznie na ubogich, kwaśnych torfowiskach. Jej występowanie świadczy o bardzo dobrym stanie siedlisk bagiennych. W tych samych siedliskach spotkać można również wełniankę pochwowatą (Eriophorum vaginatum) oraz żurawinę błotną (Oxycoccus palustris) – obie rośliny są objęte ochroną i wskaźnikowe dla siedlisk torfowiskowych.
Na wilgotnych i podmokłych terenach często występuje bagno zwyczajne (Ledum palustre), którego intensywnie pachnące liście stanowią swoistą wizytówkę torfowisk i borów bagiennych. To również roślina chroniona, rzadko spotykana w Polsce poza regionami północno-wschodnimi.
Do wyjątkowych roślin Sobiborskiego Parku należą także storczyki, które występują tu w kilku gatunkach, m.in. kruszczyk błotny (Epipactis palustris) oraz listera jajowata (Listera ovata). Obie te rośliny objęte są ochroną i uznawane za bioindykatory cennych siedlisk leśnych i wilgotnych łąk.
W suchszych partiach parku – przede wszystkim w borach sosnowych – spotkać można widłaki, m.in. widłaka jałowcowatego (Lycopodium annotinum) i widłaka goździstego (Lycopodiella cernua). Są to reliktowe rośliny leśne, obecnie rzadkie i również objęte ochroną prawną.
Równie bogaty i interesujący jest świat mchów i porostów, zwłaszcza tych związanych z naturalnymi torfowiskami i starymi lasami. Wiele z nich występuje wyłącznie na terenach o bardzo niskim poziomie antropopresji.