Fauna Gminy Włodawa
Sobiborski Park Krajobrazowy i wschodnia część Pojezierza Łączyńsko-Włodawskiego to jedno z najważniejszych przyrodniczo miejsc na Lubelszczyźnie pod względem różnorodności fauny. Występuje tu wiele gatunków chronionych, rzadkich lub zagrożonych wyginięciem, zarówno ssaków, ptaków, jak i płazów, gadów oraz ryb.
Ssaki
W rozległych lasach parku żyje bogata populacja dużych ssaków kopytnych, takich jak jeleń szlachetny, łoś, dzik i sarna. Coraz częściej obserwuje się również wilka (Canis lupus) oraz rysia (Lynx lynx), który powrócił do lasów sobiborskich i włodawskich po latach nieobecności. Jest to gatunek ściśle chroniony i objęty ochroną strefową.
Na obszarach wodnych i bagiennych występuje bóbr europejski (Castor fiber) – ssak, który znacząco wpływa na kształtowanie ekosystemów wodnych poprzez budowę tam i żeremi. Spotkać tu można także wydrę europejską (Lutra lutra), również gatunek chroniony, związany z czystymi wodami i gęstą roślinnością nadrzeczną.
W parku obecnych jest także wiele gatunków nietoperzy, w tym nocek rudy (Myotis daubentonii) i borowiec wielki (Nyctalus noctula). Wszystkie krajowe nietoperze objęte są ochroną ścisłą i wymagają specjalnych warunków siedliskowych, często związanych z obecnością starych, dziuplastych drzew.
Ptaki
Sobiborski Park to ostroja ptasia o znaczeniu europejskim, a różnorodność siedlisk sprzyja obecności wielu rzadkich i chronionych gatunków.
Wśród najcenniejszych gatunków wymienić należy:
- Bociana czarnego (Ciconia nigra) – bardzo płochliwego ptaka gniazdującego w głębokich, starych lasach.
- Żurawia (Grus grus) – symbol poleskich bagien, licznie występującego podczas sezonu lęgowego i przelotów.
- Orlika krzykliwego (Clanga pomarina) – drapieżnika, który gniazduje na skraju lasów i łąk. Gatunek ten znajduje się w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej UE.
- Rybołowa (Pandion haliaetus) – rzadkiego ptaka drapieżnego, który żywi się wyłącznie rybami i wymaga obecności dużych, czystych zbiorników wodnych.
- Puchacza (Bubo bubo) – największej sowie Europy, której obecność wskazuje na wyjątkową wartość siedliskową danego obszaru.
W okolicach jezior i stawów licznie występują czaple siwe, perkozy, kaczki krzyżówki, a także rzadki bąk (Botaurus stellaris) – trudny do zauważenia ptak bagienny o charakterystycznym „trąbiącym” głosie.
Płazy, gady i ryby
W ekosystemach wodno-błotnych parku występuje wiele chronionych płazów, m.in.:
- traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris),
- ropucha szara (Bufo bufo),
- żaba wodna (Pelophylax esculentus).
Wśród gadów częsty jest zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) – wąż nienależący do jadowitych, ale bardzo pożyteczny, oraz jaszczurka żyworodna (Zootoca vivipara) – gatunek typowy dla torfowisk i wilgotnych łąk.
Zasiedlające zbiorniki wodne ryby to m.in. lin, szczupak, karaś, płoć i okoń. W czystych wodach można spotkać także gatunki chronione, np. kozę (Cobitis taenia) – małą rybę z rodziny kozowatych, objętą ochroną gatunkową.