Erasmus+ w Orchówku

13 sierpnia 2024

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Orchówku od roku szkolnego 2021/2022 współpracuje ze szkołami z Grecji w ramach programu Erasmus+. W tym roku w ramach projektu „Grupowa mobilność uczniów Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Orchówku” nr proj. 2023-1-PL01-KA121-SCH-000125710 młodzież szkolna oraz kadra nauczycielska mieli okazję wyjechać do Leptokarii w Grecji.

– Projekty, które realizujemy, skierowane są do naszych uczniów, uczennic i nauczycieli, a mobilność uczniów oraz nauczycieli możliwa jest dzięki współfinansowaniu projektów przez Komisję Europejską. Założenia Erasmusa+ to wdrażanie innowacji, nawiązywanie kontaktów międzynarodowych, podnoszenie umiejętności językowych oraz lepsze zrozumienie kultur innych narodów – informuje Andrzej Stanicki, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orchówku.

W tym roku w ramach programu Erasmus+ odbył się projekt kulturowy przybliżający dziedzictwo narodowe krajów, z których pochodzą szkoły partnerskie. Uczniowie poznawali kulturę innych narodów, konfrontowali swoje poglądy, przekazywali informacje o tradycjach swojego kraju oraz doskonalili znajomość języka angielskiego w rozmowach z uczestnikami projektu. Uczniowie współdziałali w grupach międzynarodowych tworząc różne prace projektowe. Dzieci wyjeżdżały w dniach 7 – 21 kwietnia, a kadra wyjeżdżała na szkolenie w dniach 7 – 21 lipca.

Dzięki przystąpieniu szkoły do programu Erasmus+ uczniowie wyjeżdżają do szkół partnerskich rozsianych po całej Europie. Zwiedzają niezwykłe miejsca i zawiązują nowe przyjaźnie ponad granicami państw.

– Wielu osobom nazwa Erasmus+ kojarzy się z wymianami studenckimi oraz długim pobytem za granicą, a nie z programem dla dwunasto- czy trzynastolatków. Tymczasem program ten z powodzeniem realizowany jest również w szkołach, w tym w naszej – dodaje dyrektor Stanicki.

Teraz, gdy projekt dobiega końca, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Orchówku podsumowuje możliwości, jakie otworzyły się przed uczniami i kadrą, dzięki przystąpieniu do programu Ersamus+.

 

Co zyskujemy biorąc udział w programie Erasmus+?

  1. Nawiązywanie nowych znajomości – automatycznie myślimy tu o znajomościach z rówieśnikami z innego kraju i jest to oczywiście stały element programu. Na wymianach uczniowie przebywają w mniejszych lub większych grupach i dzielą się doświadczeniami z młodzieżą z innych krajów. Później przekłada się to na kontakty w mediach społecznościowych, a także niesie szansę na zawarcie przyjaźni. Nieoczywistą zaletą jest tutaj również poznanie osób z innych klas w naszej własnej szkole! Projekt łączy różnych uczestników (nie zawsze rówieśników) i dzięki temu uczniowie nawiązują relacje poza swoim codziennym kręgiem przyjaciół.
  2. Doskonalenie umiejętności językowych – nie ma lepszej okazji do sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego oraz szkolenie go niż używanie w codziennej komunikacji. Nie chodzi tylko o sytuacje szkolne, ale także o komunikację z zagranicznymi rówieśnikami i ich rodzinami w trakcie wymian. Cały projekt jest realizowany w języku angielskim, tak więc uczniowie posługują się nim wykonując wszelkie zadania np. video, plakaty, ankiety.
  3. Rozwój kompetencji miękkich – pojęcie to jest trudne do zrozumienia dla młodych ludzi, ale jest kluczowe w ich rozwoju zawodowym. Kreatywność, współpraca w grupie, motywacja do działania, umiejętność zarządzania czasem – to tylko niektóre elementy, które rozwijamy w projekcie w sposób bardzo naturalny.
  4. Rozwój osobisty – jest powiązany z kompetencjami miękkimi, choć zwracamy tu też uwagę na inne aspekty. Dzięki wyjazdom i przyjmowaniu u siebie gości uczniowie stają się bardziej otwarci, przełamują indywidualne bariery, np. stres w prezentowaniu własnej pracy czy też w posługiwaniu się językiem angielskim. Młodzi ludzie odkrywają także swoje mocne strony, u jednych może to być liderowanie w grupie przy wykonywaniu zadania, u innych projektowanie 3D. Młodzież ma też okazję poznać ludzi różnych kultur i temperamentów,
    a także różne miejsca w szkolnym i pozaszkolnym środowisku.
  5. Poznanie nowych narzędzi i programów – w dobie powszechnej cyfryzacji koniecznym i naturalnym jest poznawanie nowych narzędzi. Pracując przy projekcie nasi uczniowie samodzielnie tworzyli prezentacje i ankiety online. Niejednokrotnie uczniowie sami wychodzili z inicjatywą. Na przykład tworząc „chmury słów”, odkryli WordArt, a przy realizacji filmików korzystali z VideoShow.

Podniesienie świadomości i zdobywanie nowej wiedzy – projekt jest okazją do połączenia wiedzy z różnych dziedzin, zastosowania jej w praktyce czy też szlifowania nabytych wcześniej umiejętności.

Urząd Gminy Włodawa

Adres Al. Jana Pawła II 22, 22-200 Włodawa
Telefon (82) 5721-234 (82) 5721-235 (82) 5721-483 (82) 5721-484
Konto bankowe 52 1020 1260 0000 0102 0099 5407 - PKO BP S.A.
Dane Nabywca Gmina Włodawa 22-200 Włodawa Al. Jana Pawła II 22 NIP: 565-14-45-740 REGON: 110197865
Odbiorca Urząd Gminy Włodawa 22-200 Włodawa Al. Jana Pawła II 22

Godziny pracy

Poniedziałek : 7:00 - 15:30 Wtorek : 7:00 - 15:30 Środa : 7:00 - 15:30 Czwartek : 7:00 - 15:30 Piątek : 7:00 - 15:30

Poprawny CSS!